GAZIANTEP

 

Ana Sayfa

Bize Ulasin

Oteller

Turlar

Genel Bilgiler

Restorantlar

 

      Gaziantep

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük, Türkiye'nin ise 6. büyük kenti olan Gaziantep, Anadolu'nun ilk yerleşim alanlarından birisidir. Taş, Kalkolitik, Bakır, Hitit, Mitani, Asur, Roma, Bizans, İslam, Türk-İslam dönemlerine ilişkin kalıntılara bölgenin her yerinde rastlanmaktadır.

                                             Zeugma

Belkıs / Zeugma Antik kenti Gaziantep ili, Nizip ilçesi, belkıs köyü sınırları içinde Fırat nehri kıyısında yer alır. Günümüzde üzeri fıstık ağaçlı 3-4 metre kalınlığında toprakla örtülüdür. Yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan bu antik kentin 3/1'i Birecik Baraj gölünün altında kalacaktır Antakya dan Çine uzanan ipek yolunun Zeugma'dan geçmesi,
Samsal'dan nehir ticaretinin yapılması, IV.askeri garnizonun burada konuşlandırılmasıyla tüccarlar Fırat manzaralı teraslara villalarını yapmış olmalıdır. Buradan sınır ticareti ve büyük bir gümrük olmalı. Çünkü günümüzde İskele üstü olarak adlandırılan tepede bir arşiv odasında 65.000 adet mühür baskısı ele geçti. Papirüs, parşömen, para torbaları ve gümrük balyalarını mühürlemede kullanılan bu mühür baskıları Zeugma'da güçlü bir haberleşme ağının yanında büyük bir ticaretin yapıldığını göstermektedir.

Büyük İskender in generallerinden seleukeia Nikator MÖ. 300 de Belkıs/Zeugma'nın ilk yerleşimi olan selevkeya Euphrates kentini kurar. Strabon burasının Kommagene'nin dört önemli kentinden biri olduğunu ve burada ticaretin yapıldığını bildirmektedir. MÖ. 64 de Roma İmparatorluğunun topraklarına katılır ismi ise geçit, köprü anlamına gelen ZEUGMA olarak değiştirilir. MS. 256 de sasani kralı Şapur Belkıs/Zeugma'yı ele geçirerek yakıp yıkar. Bu tarihten itibaren Zeugma bir daha kendini toparlayamaz, Roma dönemindeki ihtişamına ulaşamaz. M.S.4 yüzyılında Geç Roma hakimiyetine girer. M.S.5-6 yüzyıllarında ise Erken Bizans hakimiyetindedir. M.S.7. Yüzyılda Arap akınları neticesinde Belkıs / Zeugma terk edilir. M.S.10-12 yüzyılları arasında küçük bir Abbasi yerleşimi yer alır.M.S.17. Yüzyılında belkıs köyü kurulur. 

Yesemek

Gaziantep Müze Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet olarak gösteren Yesemek Açık Hava Müzesi, İslahiye ilçesinin güneydoğusundaki yamacın üzerinde yer alır. Yaklaşık 100.000 metrekare alanı kaplayan Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesinin nasıl işletildiği, bu çalışmalarda hangi teknik ve malzemelerin kullanıldığı yerinde örnekleri ile adım adım izlenebilmektedir. Bütün evrelere ait yontu taslaklarını bugün Açık Hava Müzesinde görmek mümkündür. Yesemek Açık Hava Müzesinde 300'ün üzerinde yontu taslağı mevcuttur. Bunlar sfenskler, arslanlar, dağ tanrıları, savaş arabaları, karışık yaratıklar ve çeşitli mimari parçalardan oluşan zengin bir koleksiyondur .

Rum kale

Gaziantep / Yavuzeli ilçesinin 25 km. Doğusunda Fırat Nehri ile Merzimen Çayının birleştiği noktada güney-batı sahilinde, yüksek ve sarp kayalıkların üzerinde yer almaktadır. Fırat ve Merzimen'in kıyısından itibaren yükselen eteklerde bir dış sur ve kompleks odalardan oluşan bir kapı geçidi ile kale - Şehire girilmektedir. Ayaktaki mimari kalıntılar ise, Geç Roma ve Ortaçağ karakteri taşımaktadır. En ilginç kalıntı , geniş ve Silindirik bir havalandırma kuyusu ile bu kuyunun kenarından helezonik bir yolla aşağı inen ve Fırat seviyesinin altına kadar giderek su ihtiyacını karşılayan sistemdir. Merci Dabık savaşından sonra Osmanlı idaresine geçen Rumkale, Halep Eyaletinin Birecik sancağına bağlı bir kaza haline getirildi. 

Antep mutfagi

  Gaziantep mutfağı, seneler boyunca geleneklerin ve yöresel damak lezzetinin zenginliği ile ülkemiz ve tüm dünya mutfakları arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir.
  Gaziantep mutfağında ilk bakışta dikkati çeken en önemli husus, kullanılan malzemede gösterilen titizliktir. Yemeği oluşturan tüm malzeme büyük titizlik içerisinde seçilmekte, yemekte değişik tat veren baharatlar,salçalar, karışımlar bol miktarda kullanılmaktadır. Gaziantep yemeklerinde, yemeğin güzelliğinde lezzetinde, malzemenin niteliği kadar yemeği pişirenin ustalığının ve el becerisinin de payı büyüktür. Gaziantep’te ev hanımlarının olduğu kadar erkeklerinde yemek yapma konusunda uzmanlığı tartışılmaz bir gerçektir.
  Gaziantep yemeklerinin ve tatlılarının yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi, hazırlamada ve pişirmede gösterilen beceri, özellikle yurt içindeki büyük yerleşim yerlerinde Gaziantep lokantalarının ve baklavacılarının şöhrete kavuşmasına ve yayılmasına neden olmuştur.

Ana Sayfa

Bize Ulasin

Oteller

Turlar

Genel Bilgiler

Restorantlar

 

Istanbul Life.Org : Ishak Pasa Caddesi No: 6 Sultanahmet / ISTANBUL - TURKEY
Tel :
 + 90 (212) 638 12 15   Fax : + 90 (212)  638 76 06  - 638 12 15  E-mail :  info@istanbullife.org
Copyright © 2000 Istanbul Life ORG. All rights reserved. Design by SENGULER TOURISM