HOME    |    HOTELS IN ISTANBUL & TURKEY  |    TOURS IN ISTANBUL   |   TOURS IN TURKEY    |     FLATS IN ISTANBUL    | ABOUT US | CONTACT US

BIR PADISAHIN IRZINA GECMEK YEDIKULE ZINDANLARI

Night Show Reservation in Istanbul

Galata Tower,Kervansaray Night Show ,Orient House and more..

Jewish Heritage Tour in Istanbul

Pick up from the hotel or the cruise and start to Jewish Tour with us..

Real Dervish Ceremony in Istanbul

We will take you Fatih and Silivrikapi Monestries in Istanbul

Football Match Ticket in Istanbul

Galatasaray Fenerbahce and Besiktas game tickets
2 Days -3 Nights Hotel and Tour Reservation in Istanbul

Pick up from the ATATURK Airport to the hotel. We will transfer to your hotel MINA Hotel

Sufism Lecture by Sufi Dervish Erol

Every Monday & Thursday 18:00 pm between 20:00 pm

Calligraphy Lesson in Istanbul

Ottoman - Turkish Calligraphy
, also known as Arabic calligraphy, is the art of writing, and by extension, of bookmaking.

Psoriasis Treatment Doctore Fish

This thermal, unique in the world is famous for curing the disease world psoriasis.

Sahabe Tombs Tours in Istanbul

We will visit Eba Eyyup El Ensari& Sahabe Tombs around the old city walls...

Vip Rent A Car Service with Chauffeur Drive

Istanbul Life ORG service to our customers a special offer free advice.

Sightseeing Tours in Istanbul

For individuals and small groups. Included museum tickets and professional tour guide. Luxurios Minibuses -Multilingual Guides

Istanbul Photo Contest 2012

Istanbul Photo Contest Team proudly presents the contest winners of 2011..
.

Shopping Tour in Istanbul

Shopping Tour is one of our most requested tours for the people who wants to nice & unique things for themselves or for the friends, relatives etc.

Istanbul Photo Safari Tour

This tour is for professional, semi professional photographers or the people who is interested in taking pictures...

Top 5 Tours Reservation in Istanbul by Istanbul Life ORG

1 - Whirling Dervish Ceremon in Fatih TEKKE
2 - Galata Tower Night Show
3 - Half Day Jewish Heritage Tour
4 - 2 Days -3 Nights Hotel and Tour Reservation in Istanbul
5 - Group Tour Reservation in Istanbul

Hotel Reservation in Istanbul

Last Minute Hotels Reservation Istanbul
You can write us an E-mail to get more information about the hotels that you see the links

Rent A Flat in Istanbul

Istanbul Life ORG offers a new concept of high standard partment rentals in theheart of Istanbul andsome other cities in Turkey...

Airport Transfer Service in Istanbul

If you would like airport transfer for one / both way please send us your name, details of your flight
( Flight Numbers , Flight Time and Hotel Name by E - mail

 

Tevfik Fikret'in dediği gibi "Bin kocadan artakalan bilmemnesi bakir" İstanbul'u keşfetme isteği geçen hafta yeniden dürttü. Naima tarihinden Genç Osman'ın hüzünlü ölümünü okurken, genç padişahın idam edildiği Yedikule zindanlarını ve orada yaşanan hüzünlü anıları hissetmek çok güzeldi.
 
İki de güzel bayan vardı yanımda. Sevgili arkadaşım Özlem ve Susse. Susse Almanya'nın ünlü fotoğrafçılarından biridir. Kimsenin bilmediği, merak edipte görmediği Yedikule Zindanlarında, üçümüzün yalnızlığında fotoğraflar çektik.
 
Sirkeciden binipte Yedikule'de inince hat boyunca yürüyeceksiniz, hemen karşınıza heyula gibi dikilecek. İlk kez çocukluğumda gitmiştim. Henüz 10 yaşındaydım. Biletçiyi bulmak zordu. Hemen karşıdaki Yedikule Polis Karakolu'nun sundurmasında tavla oynuyordu. Onu bulup kaldırması, bilet kestirmek için uğraşması, 10 yaşında bir veletin müze gezmek için heycanını görmesi tuhafına gitmişti, bön bön suratıma bakmıştı.
 
Kitap, mitap, broşür, muroşür sorunca, satınalmak için; daha bir şaşıyordu, koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nin anlı şanlı Kültür Bakanlığı'nın Yedikule Müzesinin bir kitapçığı, risalesi, tek sayfa tanıtıcı basılı kağıdı yoktu çünkü. Neyseki şimdi 4 satır bir levha asmışlar.
 
Hem Yedikule'yi gezse gezse bizim gibi üç delibozuk gezer. Ama bizden gençlerin (Ne de olsa artık 31 yaşımıza dayandık) de hakkını yemeyelim şimdi, iki bilete 2 milyon TL verip 8 saat gezilebilen Yedikule surları, kule tepeleri, mazgal aralıkları, duvar kuytuları mükemmel sevişme bölgeleri. Dapdaracık merdivenlerden, bir zamanlar o artık erimiş taşları titreten yiğitlerin kılıç şıkırtılarıyla "Yektir Allah Yek" naralarını hatırlayıp tımanırken azıcık "öhhhöö öhhööö"falan diye gürültü etmek gerekiyor., yukarıdan dudak şapırtılarıyla karışık, "canım... canımm... ruhum... hayatım... beni seviyorsun değilmi... beni babamdan ne zaman isteyeceksin" fısıltıları kulağa çalınabilir çünkü.
 
Belki onlar, üçyüzyıl önce burada gezinmiş tutsakların da, o mermerli kulelerden deniz tarafındaki zindanında öldürülmüş olan Sultan Osman'ın anısına daha bir saygılıydılar. Burcu burcu yalnızlık ve ölüm kokan, umarsızlık ve dışkı kokan Yedikule'yi sevgi yuvasına çevirmişlerdi çünkü.
 
İçeri girdiğinizde ise artık kaleyi korumakla görevli yeniçerilerin küçük camii yok artık avluda, yerinde yeller esiyor, Yedikule bomboş, çok ama çok sessiz., insanı ürkütecek kadar sessiz. Bugünlerde giderseniz yani yaz aylarında, iri incir yapraklarının, eğrelti otlarının, katır tırnaklarının arasından at sinekleri vızıldıyor, ayaklarınızın arasından kertenkeleler kaçışıyor, arasıra da kurumuş dışkı kalıntıları.
 
Çünkü burayı gezenler şanlı ataları Genç Osman'ın hüzünlü ayrılığını yaptığı yeri, açık hava kenefi, havadar def-i hacet mahalli olarak kullanıyorlar. Tarihi çok seven atalarına laf söyletmeyen ona saygılı bir milletiz hani.
 
Sultan Osman'ın boynu bükük bir kuzu yavrusu gibi boynuna ip geçirilip çekiştirildiği yerlere, onun anısına en büyük ve en iğrenç saygısızlığı yapıp kakamızı ediyoruz, hem de bir müze de, sonra da eve dönüp Viyana kapılarına dayanan şanlı atalarımızı anıyoruz.
 
Duvarların dibinde dünyaya bedel bir Türk kakası ve yaşanan Yedikule Müzesi.
 
Osman genç, delikanlı Osman. Bakın o ayrı bir yürek yarasıdır.
 
Osman'ın hücresi gezilemiyor. Deniz yolundaki mermerli kulenin hemen dibindeki küçük demir kapı kapalı, zincirli gezilemiyor. Neden kapalı? Neden gezilemiyor? O da belli değil. Sayın Kültür Bakanı İstemihan TALAY efendi hazretleri bu konuda ne düşünüyor onu bilebilmek hiç olacak iş değil. Ya da Yedikuleden haberi varmıdır, bilmiyoruz.
 
Topkapı Sarayındaki harem zindanı da kapalıdır. Gezilemez. Harem ağalarıyla ve birbirleriyle lezbiyen ilişkiye giren cariyelerin kapatıldığı ve idam edildiği yerdir.
 
Yoksa utanıyormuyuz milletçe? Osman'ın orada nasıl öldürüldüğünü hatırlamak ve bilmek mi istemiyoruz? Ele güne göstermekten mi çekiniyoruz. Kendimiz de gidip bakmaya mı korkuyoruz?
 
Osman'ın nasıl küfür kıyamet Ağakapısından ata bindirildiğini, Beyazıt-Laleli-Aksaray-Davutpaşa yoluyla nasıl Yedikule'ye getirildiğini hatırlamak gerekecek çünkü ardından.. Yolda yeniçerileri tarafından baldırının nasıl sıkıldığını, kalçasına olmadık rezilliğin yapıldığını Naima'dan, olayı konağın cumbasından seyreden Peçevi İbrahim Efendi'nin tarihinden açıp bakmak gerekecek.
 
Sonra laf dönecek dolaşacak o 20 Mayıs 1622 gecesi Yedikule'de deniz tarafındaki mermer kulenin bodrumunda neler olup bittiğine gelip dayanacak.
 
Ve o gece orada, yeniçerilerin Sultan Osman'ın önce ırzına geçip ondan sonra öldürüldüğü ortaya çıkacak. Herkezin bildiği ama söylemeye cesaret edemediği bir gerçek kabak gibi patlayacak.
 
Ve bizim padişahın ırzına geçmeyi bile başarmış insanlar olduğumuz açık edilecek herkeze.
 
Dünyanın neresinde sinek vızıltılarının, insan dışkılarının, çöplüğün ortada gezdiği bir müze hangi ülkede vardır. Ve müzelerin en önemli yerleri neden hep kapalıdır Türkiye'de.
 
Buraları da shopping center yapalım, halı, incik, boncuk falan satalım. Ya da akrabalarımıza verelim duvarlarını yıksınlar büfe yapsınlar, çay bahçesi yapsınlar. Topkapı Sarayındaki harem zindanından da, Sultan Osman'ın kanlarının hala durduğu ağaç kaplamalı zindanından da kurtuluruz böylelikle.
 
Hakan ÇİFTÇİ, Competitive Advantage of Turkey Genel Koordinatörüdür.

Hakan CIFTCI

Hakan Atakan Ciftcinin diger yazilari okumak icin tiklayiniz !!!!

HOME    |    HOTELS IN ISTANBUL & TURKEY  |    TOURS IN ISTANBUL   |   TOURS IN TURKEY    |     FLATS IN ISTANBUL    | ABOUT US | CONTACT US

Istanbul Life.Org : Ishak Pasa Caddesi No: 6 Floor : 1 Cankurtaran / Sultanahmet / ISTANBUL / TURKEY
Tel :
+ 90 (212) 638 12 15
Fax : + 90 (212) 638 76 06 E-mail : info@istanbullife.org
Contact Person = Mr Hakan HACIBEKIROGLU Cell = 00 90 533 738 58 62
Facebook = hakanhboglu Twitter = hakanhacibekir
Copyright © 2001 Istanbul's Hotels. All rights reserved. Design by Les Arts Turcs
Senguler Tourism a member of Association of Turkish Travel Agencies
Archive Istanbul Life Org